هفته‌ی بدون دخانیات

هشدار:

این مطلب حاوی کلمات و تعابیری‌ست

که شاید خوش‌تان نیاید با آنها مواجه شوید.

............

راستش حرصم در اومد. یارو نشسته بود و داشت لاینقطع آمار می‌داد که آره مردم ایران سالی ده هزار میلیارد  تومن رو دود می‌کنن می‌ره. سالی چاهار هزار میلیارد خرج درمان سرطانِ سیگاری‌ها می‌شه. متوسط امید به زندگی تو ایران 73 ساله بعد سیگاریا 60 و چند سالگی می‌میرن و ال و بل که من کانال رو عوض کردم بشینم یه فیلم ببینم جای این چرت و پرتا.

من راستش سیگاری نیستم. یعنی به قول اون دوست‌مون کونِ سیگاری شدن ندارم. ته تهش که خیلی تو ورِ مازوخسیمم فرو برم، روزی یه نخ می‌کشم. اونم اگه سیگار داشته باشم. اگر تو خونه باشم عمراً پا نمی‌شم برم سیگار بخرم یا اگه دورم شلوغ باشه یادم می‌ره سیگار بکشم. خلاصه که شاید سیگار بکشم ولی سیگاری به حساب نمی‌آم متأسفانه. اما هر بار که می‌بینم یکی داره در باب سیگار نکشیدن و سلامتی و محیط‌زیست و اینا پرت و پلا می گه دلم می‌خواد صورتشو بیارم پایین. الان تو هفته‌ی بدون دخانیات هسیتم و جا داره از اینجا به بعد حرفام رو به این شرو وری که هر سال تو سرمون می‌کنن اختصاص بدم:

1- این که می گن پولت رو دود نکن مث اینه که به یکی که داره غذا می‌خوره بگی پولتو عن نکن. آخه این چه استدلال مسخره‌ایه که چون حاصل سیگار کشیدن دوده پس عمل مسخره‌ایه. اگه این‌جوریه ما همه‌مون حاصل رابطه‌ی جنسی‌ای هستیم که نتیجه‌اش خیلی هم کثیف‌کاری به حساب می‌آد.

2- می‌گن "سیگار برای سلامتی مضر است". آقاجون در زندگی کنونی ما چی برای سلامتی مضر نیست؟ طبیعی‌ترین چیزها که مثلا میوه و سبزیجات باشن هم به روش‌های مصنوعی و با کلی گاز شیمیایی عمل می‌آن. تکلیف گوشت و مواد کنسروی هم که معلومه. هی نگید سیگار سرطان زاست. درستش اینه که هر ماده‌ای که افزودنی‌های مجاز داشته باشه سرطان زاست.به خودتون زحمت بدین و روی پاکتِ شیر و آب میوه و حتا چای و دستمال کاغذی و شامپویی رو که مصرف می‌کنید رو با دقت بخونین. حتا اگر آب شیرِ خونتون رو هم نخورین بازم باید آب معدنی بخورین که اونم افزودنی داره. به این "مجاز" بودنِ افزودنی دقت کنید. خیلی زیر پوستی داره به شما می‌گه سرطان گرفتن،مجازه! سرطان هم اگر بهش مبتلا بشین بخشی از زندگی‌یه امروزیه. همون‌طور که از طریق ژن‌هاتون بیماری قلبی یا کلیوی و فشارخون و دیابت در انتظار شماست، سرطان هم می‌تونه در انتظارتون باشه. ترس نداره که! تهش اینه که سیگار کشیدن(و سیگار کشیدن یعنی چی؟ منظور روزی یک پاکته؟) باعث می‌شه زودتر به سرطان یا بیماری‌های دیگه دچار بشین و اینم یعنی مواجه شدن آدم با سبک زندگیش. چاه‌کن‌ها کور می‌شن. آرایش‌گرا آرتروز می‌گیرن. معدن‌کارها مشکل ریه پیدا می‌کنن. دریانوردها اختلال گوش میانی می‌گیرن. ارتشی‌ها روحیه خشنی پیدا می‌کنند و... خب اینا همش مواجه شدن آدم با سبک زندگیه دیگه. از قدیم می‌گفتن "هرکی کون می‌ده خودشم باید دردشو بکشه."  به جای اینکه بیاید به فردیت آدم‌ها بها بدید دارید اونها رو به اتفاق نیفتاده محکوم می‌کنید و این یه ظلمِ آشکاره.

3- می‌گن پولی که برایِ درمانِ بیماری‌های ناشی از سیگار خرج می‌شه فلانه و بهمانه. اول اینکه سیگار یه بخشی از دلایل بروز اون بیماریه. می‌تونیم درست‌تر فکر کنیم که چه شرایط و محیط‌پیرامونی و روانی یک نفر رو در موقعیتی قرار می‌ده که مصرف مداوم یک ماده باعث بیماری درش بشه. پس همه چیز رو گردن سیگار انداختن واقعاً صورت مسئله رو پاک کردنه. اما بیاید فرض کنیم که همش هم تقصیر سیگار باشه و این یه خرج اضافه به گردن جامعه‌اس. از خودم مثال می‌زنم که به کسی برنخوره: مثلاً شخص بنده علاقه چندانی به فضای سبز ندارم و می‌دونم امثال من هم کم نیستن. حالا درسته بیام بگم هر خرجی که برای ایجاد فضای سبز می‌شه هزینه‌ایه برای جامعه؟ خب یه بخشی از جامعه یه چیزی رو دوست داره و جامعه از طریق نهادهاش(توی این مثال شهرداری،) موظفه که کلی (کارگر و باغبون و مواد و کود و فلان) هزینه کنه و نیاز جامعه رو براورده کنه . یه بخش دیگه دوست داره سیگار بکشه و بازم جامعه موظفه برای نتایج ناشی از این علاقه ملزوماتی رو فراهم کنه. این به اون در می شه.

4- می‌گن "سیگار باعث اعتیاد(به مواد مخدر) می‌شه". درستش اینه که زیاده روی در هرچیزی نابه‌جاس. سیگار کشیدن مفرح و لذت بخشه ولی دیگه وقتی کسی عنه قضیه رو در میاره تقصیر سیگار نیست. برای  بی‌نماز در مسجد رو نمی‌بندن. همون‌طور که توی مشاغل مثال اوردم، خیلی چیزا باعث بروز خیلی چیزای دیگه می شه. حالا این بعضی وقتا خوبه بعضی وقتا بد. مثلاً میل به ارضا جنسی از جق زدن در پسرا به مرور به علاقه به ازدواج تبدیل می شه! عمداً این مثال رو زدم که نشون بدم اگر فرد درکِ درستی از لذتی که می‌بره نداشته باشه نتیجه می‌تونه اسف‌بار باشه. می‌بنید که استفاده‌ی درست از یه چیز می‌تونه نتایج خوبی داشته باشه به شرط اینکه جامعه فرد رو جوری بار بیاره که اگه شرایط ازدواج فراهم نبود از زنان خیابانی ایدز نگیره!

5- توی تبلیغات معمولاً یه دختر مظلوم رو نشون می‌دن که دود سیگارِ باباش رو خورده و در نهایت زیبایی و معصومیت دم نزده. اول اینکه بچه هم مث آدم بزرگ‌ها، بخواد سرطان بگیره یا بیماری قلبی بالاخره می‌گیره. دوم اینکه خب این بی‌شعوریه سیگار کشنده‌اس که دود رو کرده تو چشم و چالِ بچه. درستش اینه که روی محدود کردن محیط‌هایی که می‌شه سیگار کشید کار کنن. مثل همین ممنوعیت سیگار کشیدن در اماکن عمومی.

6- یه چند سالی هم هست که هفته‌ی بدون دخانیات زدن! یعنی علاوه بر "سیگار نکش"، می‌گن "سیگار نفروش". "سیگار نخر" و... خو آخه آدمه نفهم، چه خوشت بیاد چه نیاد این یه چرخه‌ی اقتصادیه و یه نیازِ بشری. چرا توقع داری وقتی تو پیچیدگی‌های زندگی در جامعه‌ای مدرن و سرشار از تناقض رو درک نمی‌کنی، مردم زندگی‌شون رو تعطیل کنن و بعضی از درآمدشون چشم پوشی کنن که تو یه هفته خوش حال باشی. نه آقاجون برو پیش همون اُسکلایِ روزِ هوای پاک بشین جق بزن. نه با دو سه روز اعتکاف به عمق ایمان کسی افزوده می‌شه و نه با تعطیل کردنِ یه هفته‌ای هرچیزی که به سیگار مربوطه آمار سیگاری ها پایین می‌آد. با تعطیل کردن یه روزه‌ی چیزی، هیچی درست نمی‌شه. به جاش سعی کن از مغز و روح و روانت کار بکشی تا از عمق این حقیقت آگاه بشی که چرا یه آدم به جایی می‌رسه که با علم به مضر بودن چیزی با رضایت و لذت اونو مصرف می‌کنه. اون وقته که به ابتدای راه مقابله با دخانیات رسیدی.

 

برای آقای نارنجی مهم نیست با حرفاش موافق باشید یا مخالف. اما بزارید حالا که به اینجا رسیدید اگر جزو طیفِ وای سیگار اخ و تف  و جیزه هستید، یه خورده هم نصیحت‌تون کنم:

به جای اینکه با آمارهای مزخرف حرص مردم رو در بیارین به این فکر کنید که چرا کسی دوست داره سیگار بکشه:

اول اینکه سیگار ارزونه. این که من می‌کشم بسته‌ای دو سه هزار تومن. یعنی بیست بار استفاده. حتا از آدامس شیک هم ارزون‌تر در می‌آد.

دوم اینکه سیگار در طولانی مدت آرامش بخشه. شاید بگید  دویدن و شنا کردن هم آرامش بخشن. ولی خب. بازم هم هزینه‌ی بالایی دارن و هم، وقت گیرن و در دسترس همه نیستن.

سوم، به فکر کردن کمک می‌کنه و باعث فروکش کردن عصبانیت می‌شه. سیگار کشیدن علاوه بر تاثیر شیمیاییش، یه جور تمرین تمرکز و نفس کشیدنِ ناخودآگاه محسوب می‌شه.

چاهارم، در عین فردی بودن می تونه به تفریح جمعی تبدیل بشه. سیگار باعث می‌شه سیگاری ها کنار هم جمع بشن و این باعث بهبود روابط اجتماعی در محیط‌هایی میشه که عملاً رابطه برقرار کردن سخته. شما عمراً اگر از تشنگی بمیری روت نمیشه یه قلپ از آب معدنیِ هنوز باز نشده‌ی کسی که بطریش دستشه بخوری ولی یه سیگاری خیلی راحت از ملت آتیش می‌گیره و حتا یه نخ سیگار. همین الان از آدمی که می‌دونید سیگار می‌کشه یه نخ سیگار بخواید.این یه نخ سیگار تنها چیزیه که ایرانی‌ها با رضایت کامل به کس دیگه‌ای می‌بخشن.

پنجم، در دسترسه. از در خونت که بیای بیرون حداکثر 5 دیقه تا روشن کردن سیگار فاصله داری.

ششم، سیگار به آدم احساس تشخص می‌ده( آره ما(و ستاره‌های سینما) کمبود شخصیتی داریم. شما خوبی)

و البته حس‌ها و مزایایِ دیگه‌ای که من چون تازه کارم اطلاع دقیقی ازش ندارم.

اون وقت قراره جایگزین این‌ها چی باشه؟ هیچ وقت نه جوابی هست و نه به محتوای جوابی که داده می شه دقتی می‌کنن. فقط می‌گن نکش. نمی‌گن جای خالی‌ش رو با چی پُر کن؟ اینه که نشستن و آمار دادن یه آدمی که نمی‌شناسمش تو برنامه‌ای که از ابتذالش لذت می‌برم حرصم رو درمی‌آره.

 

پ.ن:

هرچی گفتم با یه کم بالا پایین در مورد قلیون هم مصداق پیدا می‌کنه.

/ 11 نظر / 29 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مجتبي جهانشير

مرگ من اينو تقديمش كن به من استااااااد.

مجتبی جهانشیر

من تو کامنتا میشینم هر کی رد میشه منو ببینه،بعد از این پست که یاد میکنن بگن جوانی بود،هافمن و جهان. کد امنیتی رو زده 911،ماشین هنک،اینا نشانه نیست؟؟؟؟

شیده

اولا ان نه و عن:) دوما سیگارو چقدر بالاش کنیم برسیم به قلیون پیزوری؟؟؟؟؟؟ سوما کم کم دارم بازبون نویسنده ی نارنجی(به فتح ر)رفیق تر میشم تا یه جوانی....نکنه؟ها؟ چهارما گرمه پنجما من زودتر از همه کامنت گذاشتما...نرسید نمی دونم چرا:)) ششما مجتبی جان غلط کن :)

بهروز قهرمانی

من دعوام سر عکسه "جناب " خان ، شمایی که بهترین پلان سال را تو جیبت داری چرا اون رو نذاشتی . بیام برات ؟

بهروز قهرمانی

http://s6.picofile.com/file/8191925334/St_Vincent.jpg

آرمان

من که با خوندن این متن تصمیم گرفتم سیگارو بزارم کنار. عجیب نیست؟:-)

زهرا

آقا پس میشه مطلب بعدی به من تقدیم شه؟

زهرا

نه از اون لحاظ. من باب این گفتم که قرار بود حال جهانشیر در پست بعد گرفته بشه

darden

آقا من با اجازتون یه چنتا عکس زیر این پستتون میزارم http://uupload.ir/files/wz32_brixton-4-675x450.jpg http://uupload.ir/files/ray0_smoking+2004+7n3nahosrwul.jpg http://uupload.ir/files/qvnq_untitled_(2).png http://uupload.ir/files/2di2_untitled81.png بعدم این که لپ مطلب اینه که اگه 10 سال بیشتر زندگی بکنیم می خواهییم چه گهی بخوریم [چشمک]

darden

اینم جایزه این پستت... http://mp3.shmidt.net/files/from_flash/12758/94f6da7ac887b7e4b643a2afacae3f77250d15c61e689d7aa7/Low_Deep_T_-_Casablanca.mp3